Palivo budúcnosti by mohlo byť založené na konope

Už v roku 1800 používali v Spojených štátoch derivát konopného oleja na pohon palivových lámp. Keď sa Henry Ford rozhodol vytvoriť prvé auto vyrobené z konopného vlákna, bolo poháňané biopalivom. Etanol bol vždy odvodený od našej obľúbenej továrne, ako spomínal. Ford to považoval za palivo budúcnosti a najlepšiu alternatívu k rope.

Dnes… po viac ako 70 rokoch… je aj niekto iný odhodlaný priniesť do poprednej oblasti palivo na báze konope. Čomu sme nesmierne radi.

Konopné biopalivá: Naša budúcnosť?
Konopné biopalivá: Naša budúcnosť?

Čo je biopalivo

Dnes, keď hovoríme o biopalivách, máme na mysli predovšetkým bionaftu rastlinného pôvodu, ktorá má schopnosť úplne nahradiť plynové oleje, naftu a klasické ropné deriváty. Ako získate tento produkt? Pochádza z veľkej rastlinnej biomasy (napríklad konope), z ktorej sa vyrába palivo na transesterifikáciu rastlinných olejov (vyrobených z etylu a metylalkoholu). Výsledkom je palivo s nízkym vplyvom na životné prostredie, veľmi čisté a funkčné.

Prečo sa biopalivá vyrábajú z konope?

Konopné biopalivá: Naša budúcnosť?
Konopné biopalivá

Jednoducho, konope je vynikajúcou voľbou pri hľadaní bohatej produkcie biomasy. Je to rastlina, ktorá rastie s ľahkosťou, s vysokými výnosmi. Aj keď sezóna nerastie podľa plánu, je to tiež pomerne udržateľná plodina na environmentálnej úrovni. Stručne povedané, táto rastlina nie je jediná, z ktorej je možné získať organické palivá. Z ekonomického hľadiska je to nepochybne jedno z najlepších riešení pre výrobcov.  Je to pre jej nadpriemerný výnos aj v neideálnych pôdach a z dôvodov ekologickej udržateľnosti. Znamená to:

  • spotrebu malého množstva vody,
  • málo pesticídov a
  • málo hnojív

Výhody biopalív

Dnes je zameranie a investovanie do obnoviteľnej energie nepochybne najmúdrejšou voľbou. Vo všeobecnosti sa pozornosť každého, pokiaľ ide o palivá, zameriava na biopalivá. Najmä na biopalivá získané z konopného oleja. Je zrejmé, že tento výrobok má mnoho ekologických výhod. O neporovnateľne nižšom globálnom vplyve na životné prostredie, ani nehovoriac. Jeho použitie produkuje málo toxických odpadov. Je vyrobený z organického materiálu, ktorý prirodzene absorbuje oxid uhličitý a potom ho uvoľňuje. Keď je spálený, vytvára akúsi recykláciu CO₂ a obmedzuje jeho akumuláciu. Krajiny, ktoré chcú vyrábať túto biomasu, nepochybne vidia dobrý nárast poľnohospodárskeho hospodárstva.  Krása spočíva v tom, že produkcia konope sa môže uskutočniť lokálne na mnohých územiach. Znamená to zlepšenie miestneho hospodárstva, ako aj nižšie emisie súvisiace s dopravou a nižšie ceny pre spotrebiteľov).

Súčasnosť a budúcnosť konopných palív

Konopné biopalivá: Naša budúcnosť?
Konopné biopalivá

V amerických novinách sme sa mohli dočítať o zrode konopného auta. Krásneho športového auta s karosériou vyrobenou výlučne z konopného vlákna a poháňaného bionaftou alebo etanolom. Bolo skvelou správou zistiť, že sen Henryho Forda sa nestratil a že veľké spoločnosti v USA sú zamerané na výrobu ekologicky udržateľných vozidiel na výrobu, spotrebu a likvidáciu.

Ďalšia skvelá správa prišla v júni 2021, kedy vysvitlo, že startup French Quantum Energy deklaroval investíciu vo výške 18,8 milióna EUR na výrobu biopalív na báze konope. Spoločnosť ubezpečila verejnosť, že bude používať lokálne pestované konope. Z neho bude vyrábať metán a vodík, čisté a veľmi žiadané zdroje energie zo závodu nachádzaného na severozápade Francúzska. Výroba Francúzska má v úmysle byť čo najzelenejšia. V skutočnosti je technológia, ktorá stojí za zrodom tohto paliva, založená na pyrogasifikácii. (Proces, ktorý zahŕňa ohrev biomasy na vysoké teploty za prítomnosti malého množstva kyslíka na jeho transformáciu na plyn, produkciu CO2 a tepla). Je to riešenie určené na dosiahnutie maximálnych environmentálnych prínosov.

Sme veľmi radi, že naši susedia sú skutočne odhodlaní vyrábať nielen ekologické, ale aj neuveriteľne výhodné produkcie z hľadiska udržateľnosti. Dúfame, že talianske spoločnosti si zoberú príklad aj zo zelenej inovácie, ktorá zapáli svet palív. Sme si istí, že tento krok by bol veľkou výhodou pre našu krajinu (a celý svet!).

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *