V posledných mesiacoch sa roztrhlo vrece s ľuďmi, ktorí sa začali otužovať. Niekto to berie ako ďalší boom, ktorý zmizne tak rýchlo ako sa aj objavil. Iní však objavujú jeho benefity a snažia sa v ňom zdokonaliť. Čo ich na tom láka? A ako to súvisí s CBD?

V období zimy sa teploty pohybujú okolo nuly alebo pod bodom mrazu. To skôr vyvoláva chuť zababušiť sa do deky s čajom v ruke a relaxovať. Na prvý pohľad to vyzerá ako logický krok k tomu, aby sme sa vyhli chorobe. Ľadový muž Wim Hof sa riadi úplne inou taktikou. My vám ju odporúčame taktiež vyskúšať. Zocelíte tak svoje zdravie a psychickú pohodu.

Extrémny chlad, extrémne výsledky


Wim Hof sa zapísal 26krát v Guinessovej knihe rekordov

Pravdepodobne ste už niekde počuli o tom, kto je Wim Hof a v čom spočíva jeho metóda. Reč je o 61 ročnom mužovi z Holandska, ktorý sa 26-krát zapísal v Guinessovej knihe rekordov, v súvislosti s extrémnym chladom a otužovaním. Nie nadarmo sa mu hovorí „Iceman“.

Ten muž vie vydržať skoro dve hodiny v ľadovom kúpeli, zabehnúť maratón na Aljaške v -20-tich stupňoch iba v šortkách a sandáloch, a tak isto oblečený aj zdolať Kilimandžáro.

Vedecky podložená regulácia telesných funkcií

Vedci považovali Wima dlhú dobu za blázna a neveriacky nad jeho výkonmi krútili hlavou. Keď Wim v ich prítomnosti dokázal potvrdiť fakt, že vie vedome regulovať telesnú teplotu, imunitný systém a zvrátiť tak prejavy choroby, začali výskumy, ktoré účinky jeho metódy potvrdili a fungovala aj v prípade jeho žiakov.

V nasledujúcich riadkoch stručne vysvetlíme základný princíp jeho metódy. Zhrnieme jej hlavné prínosy pre ľudské zdravie a vysvetlíme ako súvisia jej účinky s vplyvom kanabidiolu.

Zázračné účinky, ktoré sú na dosah každému a vedia uzdraviť

Wim Hofova metóda, skrátene WHM, tvorí niekoľko častí, ktoré dohromady vytvárajú celok. Ten dokáže značne podporiť imunitný systém a taktiež výrazne zlepšiť autonómnu nervovú sústavu. Autonómna sústava vytvára ideálne vnútorné podmienky pre fungovanie organizmu a napr. zmierňovať zápaly v tele.

Najdôležitejšou zložkou WHM je riadené dychové cvičenie, ďalej metóda spočíva v meditácii, cvičení a v poslednom rade v zámernom ochladzovaní tela. Ako metóda funguje?

Vedomé dýchanie

Ide o základný stavebný kameň celej metódy. Pri Wimovom dychovom cvičení sa v krvi mení pomer kyslíku a oxidu uhličitého. Intenzívnym dychom sa premieňa aj kyslosť krvi. Z bežnej hladiny 7,4 sa hodnota pH môže vyšvihnúť až na 7,7 a krv sa tak stane zásaditejšou.

Týmito biochemickými procesmi sa v tele znižujú zápalové cytokíny. Ak je váš organizmus napadnutý vírusmi alebo baktériami, dychovým cvičením ste schopní ho regulovať a utlmiť. Vedomé dýchanie tak môže slúžiť aj ako prevencia pred tzv. cytokínovou búrkou, teda prehnanou imunitnou reakciou tela, ktorá sa prejavuje napr. pri ťažkom priebehu COVID-19.

Pozor! Dychové cvičenie robte vždy na bezpečnom mieste v sede alebo ľahu. V prípade, že máte výrazne nízky alebo vysoký tlak, prípadne ste mali cievnu mozgovú príhodu, konzultujte metódu s vašim lekárom.

Sila mysle a vizualizácia tepla

Dôležitou súčasťou metódy je schopnosť ovládnuť našu myseľ. Pokiaľ dokážeme kontrolovane vysielať signály z mozgu do tela, je možné ovládať aj telové systémy, ktoré sú opísané ako autonómne a nezávislé na našej mysli napr. hormonálny systém. Keď sa upokojíme a predstavíme si, že telom prúdi teplo, sme schopní lepšie zvládnuť studený kúpeľ.

Ako hovorí sám Wim Hof: ´´Your mind is your tool. Brain over body.´´

Ľadové jazierko alebo studená sprcha


Wim Hofova metóda má takmer totožné účinky s CBD

Pokiaľ ste v otužovaní začiatočník alebo začiatočníčka, skokom do ľadovej vody si skôr ublížite ako pomôžete.

´´A cold shower a day keeps the doctor away.´´

Na začiatok stačí studená sprcha. Najstudenšia voda, ktorá tečie z kohútika má okolo 10 °C, ale aj tak je vhodnejšie začať s trochu teplejšou sprchou. Vnímajte reakcie tela a do ničoho sa nenúťte. Postupne sa môžete dopracovať až ku kúpeľu v jazere alebo ľadovej rieke, chce to však štipku trpezlivosti, guráže a vytrvalosti.

Pevnejšie zdravie a psychická pohoda

Behom tohto procesu pocítite útlm bolesti a chladu, zaplaví vás príliv energie a pravdepodobne sa vám aj zlepší nálada. Účinky WHM bojujú proti chronickému stresu (pomocou priameho vplyvu na parasympatikový nervový systém), dokážu naštartovať imunitný systém, znižujú riziko autoimunitných ochorení a majú pozitívny vplyv na ich liečbu.

Takmer totožné sú aj účinky kanabidiolu (CBD). Pomocou endokanabinoidného systému vie CBD regulovať našu imunitu, slúži ako prevencia, zmierňuje zápaly, infekcie v tele, urýchľuje regeneráciu svalov po záťaži, zlepšuje kvalitu spánku, jednoducho vás hodí do pohody.

Pokiaľ sa rozhodnete vykročiť po ceste za pevnejším zdravím, kombináciou Wim Hofovej metódy a

určite nešliapnete vedľa. Naopak veríme tomu, že vás zaskočí ako výrazne vie táto kombinácia pôsobiť na zdravie a s čím všetkým vám pomôže.

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *